HISTORIA AK DESIGN

Aleksander Kądziela

O mnie 1973-1997
1973

Od roku 1973 mój ojciec, Mistrz Tapicerstwa Kazimierz Kądziela, prowadził dobrze prosperujący zakład stolarsko-tapicerski. Tata wcześniej zdobywał doświadczenie pod okiem wymagających mistrzów rzemiosła, a ja właśnie u niego stawiałem swoje pierwsze kroki jako tapicer. Już od najmłodszych lat obserwowałem pracę mistrzów i czeladników. Ciekawostką jest fakt, że do dziś korzystam z narzędzi przekazanych mi przez poprzednich mistrzów, wiele z nich ma ponad 100 lat.

1989

Z każdym rokiem moje zainteresowanie tapicerstwem i renowacją mebli rosło, dlatego w wieku 15 lat podjąłem decyzję, że chcę uczyć się zawodu pod okiem mojego ojca. Rozpocząłem praktyki i równocześnie uczęszczałem do szkoły. Egzamin Czeladniczy zdałem w 1992 roku.

1982

Pierwsze kroki w rzemiośle stawiałem już w wieku 8 lat. Mniej więcej w roku 1982, jako mały chłopiec, zacząłem obserwować ojca przy pracy. Wykonywałem guziki tapicerskie na starej guzikarce, za co otrzymywałem swoje pierwsze zarobione pieniądze. Jako jedyny z czwórki rodzeństwa, to ja pochłonąłem pasję do renowacji.

1997

W roku 1997 uzyskałem tytuł Mistrza w rzemiośle tapicerstwa. W kolejnych latach kontynuuję naukę, podnosząc kwalifikacje i ucząc się w różnych instytucjach. Poznałem techniki tapicerskie niemieckie, francuskie i angielskie. Ukończyłem także kurs pedagogiczny i zdobyłem wymagane kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia szkoleń dla uczniów.

1973

Mój ojciec, Mistrz tapicerstwa Kazimierz Kądziela od 1973 roku prowadził dobrze prosperujący zakład stolarsko-tapicerski. To właśnie u niego stawiałem pierwsze kroki jako tapicer.

1982

Pierwsze kroki w rzemiośle stawiałem w wieku 8 lat. W roku 1982 jako mały chłopiec zacząłem obserwować ojca przy pracy. Wykonywałem guziki tapicerskie na starej guzikarce, za które dostawałem pierwsze pieniądze.

1989

Z każdym rokiem zainteresowanie renowacją mebli narastało, dlatego też w wieku 15 lat postanowiłem pobierać nauki zawodu pod jego okiem. Po trzech latach nauki zdałem egzamin czeladniczy.

1997

Uzyskuję tytuł Mistrza w rzemiośle: Tapicerstwo. W kolejnych latach cały czas studiuję, podnoszę kwalifikacje, uczę się w różnych instytucjach miedzy innymi w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

tapicer w akcji

2000

Powstaje AK DESIGN.
W latach 1998 – 1999 zaczyna się trudny czas – zakład ojca zostaje zamknięty. Otwierają się wielkie sklepy, mało kto odnawia stare meble. Otrzymałem wtedy propozycję b.dobrze płatnej pracy w dużej fabryce mebli tapicerowanych w Bielsku. Pojechałem tam na jakiś czas, jednak stwierdziłem że praca w dużej firmie nie jest dla mnie. Wróciłem i postanowiłem założyć swój biznes dokładnie 15 IX 2000 r. Początki były bardzo trudne. Pamiętajmy że nie było internetu, jedyną reklamą na którą było mnie stać były czarno – białe ulotki. Mimo początkowych trudności, klientów z roku na rok przybywało. Dzięki lokalizacji pracowni przy granicy, mieliśmy sporo klientów z Czech. Jeden klient polecał nas drugiemu, dziś powiemy że był to marketing szeptany. Wykonywaliśmy wtedy meble od podstaw na dowolny wymiar, tego nie było w dużych sklepach. Od początku miałem ogromne wsparcie Kasi, bez tego nic by nie wyszło. Mam pierwszych uczni szkół branżowych, którzy pobierają 3 letnie praktyki w mojej pracowni w zawodzie tapicer.

2012

Zauważyłem pewną niszę na rynku. Ludzie chcą się wyróżniać, mają dość masówki, zaczynają patrzeć inaczej na świat. Wyciągają stare fotele ze strychu babci, przemierzają śmietniki po to żeby znaleźć perły z okresu PRL i nie tylko. Zaczyna się inny styl życia, praca własnych rąk daje satysfakcję po całym dniu spędzonym np. w korporacji. Postanowiłem stworzyć autorski program warsztatów i kursów tapicerstwa artystycznego i renowacji. Tapicer w Akcji i Akcja Renowacja to flagowe warsztaty, które stały się “inspiracją” dla innych firm szkoleniowych. Są to weekendowe warsztaty dla hobbystów, pasjonatów prac manualnych, fanów DIY – niekoniecznie dla osób, które dalej kontynuują przygodę z renowacją. Każdy z uczestników przynosi ze sobą mały, stary mebel, odnawia go własnoręcznie aby później cieszyć się niepowtarzalnym egzemplarzem.

2014

Kolejny krok do przodu. Zostaję wpisany na listę rzeczoznawców z dziedziny meblarstwo.

O mnie 2000-2014
2000

Powstaje AK DESIGN.
W latach 1998-1999 nastały trudne czasy, gdyż zakład meblarski mojego ojca został zmuszony do zamknięcia. W tym okresie zyskiwały na popularności duże sklepy meblowe, a niewielu klientów zwracało uwagę na odnawianie starych mebli. To właśnie wtedy pojawiła się przed mną kusząca oferta zatrudnienia w dużym zakładzie produkującym meble tapicerowane w Bielsku-Białej. Przyjąłem stanowisko głównego technologa produkcji i miałem okazję nadzorować pracę znacznej grupy tapicerów.Mimo sukcesu w tej roli, z biegiem czasu uświadomiłem sobie, że praca na etacie nie jest dla mnie. Postanowiłem wrócić i podjąć ryzyko otwarcia własnego biznesu. To się stało 15 września 2000 roku. Początki były trudne, szczególnie biorąc pod uwagę brak dostępu do Internetu w tamtym okresie. Naszą jedyną formą reklamy, na jaką mogłem sobie pozwolić, były proste czarno-białe ulotki. Pomimo tych wczesnych trudności, z roku na rok zdobywaliśmy coraz więcej klientów. Nasza lokalizacja przy granicy pozwoliła nam przyciągnąć wielu klientów z Czech. W miarę upływu czasu, zadowoleni klienci zaczęli polecać nas dalej, co w dzisiejszych czasach można by określić jako “marketing szeptany.”

Nasza firma specjalizowała się w tworzeniu mebli od podstaw, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Dodatkowo, szkoliłem uczniów ze szkół branżowych, którzy odbywali trzyletnie praktyki w naszej pracowni jako tapicerzy.Od samego początku cieszyłem się ogromnym wsparciem ze strony Kasi – bez jej pomocy nic by się nie udało…

2010

Zauważyłem lukę na rynku. Ludzie pragną wyrażać swoją indywidualność i odczuwają zmęczenie masową produkcją. Zaczynają spoglądać na świat w inny sposób, wydobywają stare fotele ze strychów babć i przeszukują śmietniki w poszukiwaniu pereł z okresu PRL i nie tylko. To odzwierciedla zmiany w stylu życia, gdzie praca własnymi rękoma daje satysfakcję po dniu spędzonym w korporacji.

W wyniku tych przemyśleń, postanowiłem stworzyć autorski program warsztatów i kursów z zakresu tapicerstwa artystycznego i renowacji mebli. Program “Tapicer w Akcji” i “Akcja Renowacja” stały się flagowymi warsztatami, które były źródłem inspiracji dla innych firm oferujących podobne szkolenia. Są to weekendowe warsztaty skierowane do hobbystów, miłośników prac manualnych i fanów DIY.

2014

Kolejnym krokiem w mojej karierze jest wpisanie na listę rzeczoznawców w dziedzinie tapicerstwa. Obszary, w których oferuję doradztwo, to tapicerstwo meblowe, samochodowe, jachtowe, stolarstwo oraz renowacja mebli tapicerowanych

kurs tapicerski
2017-2022
2017

Zostałem wpisany na listę biegłych sądowych. Sąd potwierdza tym samym mój status eksperta w branży meblarskiej w specjalizacjach – meble tapicerowane, meble ze skóry, renowacja mebli oraz stolarstwo.

2021

We współpracy z renomowanym wydawnictwem ZNAK napisałem książkę zatytułowaną “Tapiceruj! Jak przekształcić stare graty w piękne meble”, która zdobyła uznanie zarówno wśród hobbystów, majsterkowiczów, jak i osób z branży meblarskiej oraz poza nią. Równocześnie ukończyłem studia podyplomowe w dziedzinie Technologii Drewna na SGGW.

2020

Powstaje mój kanał edukacyjny na YouTube o nazwie “Tapicer w Akcji”, który w krótkim czasie zdobywa kilkanaście tysięcy widzów. Do współpracy zgłaszają się najlepsze firmy z branży tapicerskiej i meblarskiej, a także sponsorzy.

2022

Studiuję Konserwację Mebli na SGGW i jestem częścią zespołu pedagogicznego w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, gdzie prowadzę zajęcia dla dorosłych na kierunku Tapicer. Dodatkowo, angażuję się w projekty związane z renowacją mebli tapicerowanych dla muzeów. Organizuję szkolenia i przeprowadzam audyty dla wiodących firm w branży tapicerskiej, meblarskiej oraz jachtowej w Polsce. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, między innymi poprzez udział w szkoleniach w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.

2017

Zostaję wpisany na listę biegłych sądowych. Sąd potwierdza tym samym mój status eksperta w branży meblarskiej w specjalizacjach – meble tapicerowane, meble ze skóry, renowacja mebli, stolarstwo.

2020

Zakładam kanał edukacyjny na Yotube “Tapicer w Akcji”, który w krótkim czasie zyskuje kilkanaście tysięcy odbiorców.

2021

Napisałem książkę “Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble, która cieszy się zainteresowaniem wśród hobbystów, majsterkowiczów, osób z branży i spoza niej.

2022


Dołączam do grona pedagogicznego w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce- Letnisku, gdzie prowadzę kierunek-Tapicer

tapicer

KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 • Mistrz Tapicerstwa Izba Rzemieślnicza w Katowicach, uczę tapicerstwa od 1997 roku 
 • Psycholog biznesu – GWSH
 • Drewno-surowiec i technologia – SGGW
 • Konserwacja drewna – SGGW
 • Kwalifikacje Pedagogiczne od 2001 roku – Cech w Wodzisławiu Śl.
 • Biegły Sądowy – Rzeczoznawca Mebli
 • Audytor linii i procesów technologicznych w dużych firmach z branży meblarskiej i tapicerskiej
 • Analityk i doradca procesów technologicznych oraz procesów wdrażania prototypów do produkcji

Nauczyciel tapicerstwa w Szkole Drzewnej w Garbatce Letnisku

Twórca internetowy

Prelegent wydarzeń branżowych i biznesowych.

 • Ekspert w dziedzinie Meble Tapicerowane, od 1989 roku pracuję w zawodzie
 • Członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów, do którego należą wybitne osobowości rzemieślników, najlepsi fachowcy w swojej dziedzinie
 • Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych
 • Członek Rady Naukowej czasopisma naukowo-technicznego “Biegły Sądowy”
 • Juror prestiżowego konkursu Diament Meblarstwa
 • Mentor w AIK – Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Dołącz do największej Tapicerskiej Społeczności w Polsce, 25 tysiące uczestników!

Obecnie pracuję jako audytor, ekspert w branży tapicerskiej i meblowej, nauczyciel zawodu, biegły sądowy oraz rzeczoznawca

O mnie – ostatni
ZAPRASZAM NA SZKOLENIA

Meble to moja pasja. Założyłem profesjonalną instytucję szkoleniową, aby dzielić się wiedzą podczas warsztatów grupowych, prelekcji i wykładów. Serdecznie zapraszam

Aleksander Kądziela

Site theme: Astra PRO, project XZT.PL
0
  0
  Koszyk
  Pusty koszykWróć do sklepu
  Scroll to Top