Renowacja skóry

renowacja skóry

Renowacja skóry – szycie mebli skórzanych krok po kroku

Przygotowałem dla Was krótki poradnik z renowacji mebli skórzanych

Dobór skóry do rodzaju mebla – renowacja skóry

Pierwszą podstawową czynnością jest rozmowa sprzedawcy lub renowatora mebli z klientem a co za tym idzie zdobycie szeregu informacji dotyczących zamawianego nowego mebla lub usługi renowacji – wymiany skóry na nową. Informacje przekazane przez klienta pozwolą ustalić jaki rodzaj skóry będzie najbardziej odpowiedni.

Meble w typie Chesterfield posiadają wiele zaokrągleń, wypukłości, guzików. Na tego typu meble wybieramy skóry miękkie od 09 -1,5 mm Na meble nowoczesne proste w formie możemy wybrać skóry grubsze, twardsze, tłoczone,

Ważna informacja czy meble posłużą do codziennego użytku czy raczej jako dekoracyjne, z których korzysta się okazjonalnie. Dzięki takim informacjom firma dokonująca renowacji lub tworząca mebel od podstaw będzie mogła dobrać odpowiednią dla klienta skórę. Będzie to procentowało podczas wieloletniego użytkowania. Duży wybór kolorów, gatunków i faktur skór zaspokoi gusty klientów.

Przy wyborze skóry ważny jest dotyk, skórę sprawdzamy i dobieramy organoleptycznie. Korzystam w tym celu z odpowiednio przygotowanych i wyeksponowanych próbników oraz kilku większych błamów do prezentacji.

Rodzaje podstawowych skór meblowych:

Semi-anilinowe, najczęściej używane, odporne, powierzchniowo farbowane.

Skóry anilinowe, skóry o otwartych porach, gładkie, aniliny.

Nubuck, skóry zamszowe i welurowe.

Inne rodzaje skór meblowych:

Skóra Bycast, sztywna, twarda, z powłoką poliuretanową, na nowoczesne proste formy meblowe.

Pull UP – skóra woskowana

Buffalo – skóry wołowe, bawole.

Skóry dwubarwne, antykowane

Dwoina to pośredni gatunek skóry. Skóra zwierzęca jest zbyt gruba, dlatego w trakcie produkcji rozcina się ją na dwie warstwy: wierzchnią skórę licową o odpowiedniej grubości. Pozostały odpad czyli dwoinę wykorzystuje się w produkcji np. Na skórę typu Bycast pokrywając dwoinę powłoką poliuretanową.

Obliczanie potrzebnej ilości skóry – renowacja skóry

Aby obliczyć odpowiednią ilość skóry potrzebną do wykonania mebla, w pierwszej kolejności mierzymy metry bieżące. Najprostszym sposobem jest wymiarowanie poszczególnych elementów i przeniesienie ich na kartkę papieru na której mamy narysowany prostokąt, który imituje nam tkaninę obiciową, gdzie jej szerokość wynosi 140 cm. Po naniesieniu wszystkich części na naszą wirtualną tkaninę zliczamy wymiary wzdłuż jej długości. Po uzyskaniu wyniku mnożymy go przez x 1,5

Przykład: Obliczyliśmy że potrzebujemy 14,5 mb tkaniny na sofę + 2 fotele mnożymy ten wynik przez 1,5 i otrzymujemy 14,5 x 1,5 = 21,75 m2 skóry. Dla zachowania pewności, że nie zabraknie nam potrzebnej ilości dodajmy standardowo ok 1-1,5 m2.

Ważne: Pamietajmy że skóra może posiadać różne skazy czy przebarwienia, które podczas prac musimy ominąć i wysiać, dlatego tak ważny jest naddatek.

Zero watse – czyli zero odpadów. Jeśli zostają nam odpady skór, kawałki z produkcji lub renowacji możemy przekazać je na cele charytatywne, różnego rodzaju świetlice środowiskowe, kółka zainteresowań, warsztaty pracy kreatywnej z pewnością się ucieszą z darów i zrobią z nich ciekawe prace twórcze.

Magazynowanie skór

Po otrzymaniu przesyłki z hurtowni powinniśmy jak naszybciej rozpakować przesyłkę i w odpowiedni sposób zacząć magazynować skórę. W większości przypadków na czas transportu nakłada się na siebie kilka błamów, następnie składa się je na prawą stronę w kostkę. Dłuższe przechowywanie tak zwiniętej skóry grozi jej odkształceniem, zagięciami w miejscach jej załamania.

Kiedy zamawiamy skóry, zaraz po rozkowaniu przesyłki rozkładamy je na dużym blacie, w celu rozprostowania zgnieceń, sprawdzeniu jakości. Najlepszym sposobem przechowywania skór jest zawieszenie błamów luzem na odpowiednich stojakach, ewentualnie zwinięcie na wałku (ten patent tylko w przypadku krótkiego przechowywania, do kilku dni).

Sprawdzanie jakości skór

Musimy pamiętać że skóra to produkt naturalny pochodzenia zwierzęcego. Na błamach skóry znajdziemy blizny po zadrapaniach, wypaleniach numerów, żyły, ugryzienia po insektach. Naturalna skóra również jest niejednolita, czyli w miejscach pachwin, skóra będzie cieńsza i bardziej pomarszczona, dlatego też przed wykonaniem wykrojów musimy ją dokładnie obejrzeć i zaznaczyć ewentualne miejsca w których znajdują się jakieś uszkodzenia lub jej defekty.

W pierwszej kolejności sprawdzamy górną warstwę dokładnie przyglądając się jej strukturze. Szukamy ewentualnych dziur, uszkodzeń lub faktury, która może mieć negatywny wpływ na wygląd odnowionego mebla, lub być przyczyną reklamacji. Wszystkie uszkodzenia oznaczamy na lewej stronie specjalnym rysiem do skór, ewentualnie markerem lub pisakiem, bedą one dobrze widoczne podczas wykonywania wykrojów poszczególnych elementów. Uszkodzenia, odgniecenia znajdujące się na krawędziach skóry odcinamy.

renowacja skóry
Szukanie skaz w skórze – renowacja skóry
renowacja skóry
Oznaczanie miejsc ze skazą – renowacja skóry

Skórę poddaję lekkiemu napięciu poprzez jej delikatne rozciąganie, dzięki temu sprawdzam ewentualne uszkodzenia skóry, które zostały zamaskowane przez farbę nałożoną na błam.

Sprawdzam również lewą stronę, na której wypatrujemy miejsc, które mogły zostać uszkodzone, zbyt mocno przeszlifowane, podczas garbowania. Miejsca te mogą ulec zniszczeniu, rozdarciu podczas użytkowania mebla, dlatego nie możemy ich pominąć podczas wykonywania wykroju, również te miejsca powinny zostać oznaczone.

skóry tapicerskie
Wycinanie uszkodzonych elementów skóry – renowacja skóry

Dobór igły i nici do skór

Nici do skór są bardzo wytrzymałe, odporne na zrywanie i tarcie, oraz na działanie czynników chemicznych czy światło. Grubość nici oznaczana jest cyfrą, im jest ona niższa cyfra tym nić jest grubsza. Większość producentów nici zaleca stosowanie następującej grubości do skór 10, 15, 20, 30, 40 i 60, gdzie grubości 40 i 60 służą do zszywania skóry a 30, 20, 10 do stębnowania ozdobnego.

Dobór igły do szycia: Szacuje się że igłę powinno się wymieniać po 8 godzinach jej pracy, ponieważ po tym czasie zaczyna zaczyna tracić na jakości, mimo to że nie widać żadnych oznak negatywnej pracy. Igły do skór inaczej niż pozostałe rodzaje nie ma czubka lecz ostrze, które ma za zadanie rozcinać skórę, aby przechodzić przez nią gładko i lekko.

Pamiętaj aby igieł do skór absolutnie nie używać do zszywania tkanin, ponieważ będą one rozcinane a tym samym niszczone!

Istnieje kilka rodzajów igieł do skór i są oznaczane następującymi symbolami:

  • LR
  • S
  • LL
  • D
  • SD/TRI FACET

W zależności jaki rodzaj igły wybierzemy otrzymamy różniący się od siebie ścieg. Dobór grubości igły jest również bardzo istotny. Przyjmuje się że powinno się stosować jak najcieńszą igłę do szycia, dzięki temu sam ścieg powinien wyglądać bardzo estetycznie. Ważną czynnością jest dobór igły do grubości nici, których używamy do połączenia skóry. Zasada jest taka że czym grubsza nić tym grubsza będzie igła a tym samym wielkość jej ucha. I tak do standardowej grubości nici jakimi zszywamy skóry jest 40 używamy igieł o grubości 100 lub 110.

Sprawdzenie maszyny

Poza odpowiednim doborem igły i nici do szywania skór, ważną czynnością przed przystąpieniem do szycia jest sprawdzenie czy maszyna zszywa prawidłowo. Podstawową czynnością jest sprawdzenie czy maszyna ściąga nici prawidłowo, czyli obie górna i dolna powinny się spotykać dokładnie w środku połączonych skór. Jest to bardzo istotne nie tylko z przyczyn wizualnych, ale również ze względu na wytrzymałość. Koniecznie po zmianie grubości nici na większą lub mniejszą, musimy wykonać szycie sprawdzające aby w odpowiedni sposób doregulować maszynę, w szczególności gdy nici mamy od innego producenta, mimo że używamy tę samą grubość co poprzednie, ale czasami zdarza się że skład nici może się nieco różnić a tym samym napięcie podczas zszywania.

Renowacja krok po kroku – renowacja skóry

Poniżej została opisana renowacja komplety skórzanego 3 + 1 + 1, który został przekryty w skórze nubukowej Old England. Po otrzymaniu skór z hurtowni, rozpakowujemy i w odpowiedni sposób magazynujemy do momentu wykorzystania ich do renowacji mebli lub produkcji mebla.

Etap 1

W większości przypadków podczas wykonywania renowacji mebli tapicerowanych, możemy korzystać ze starego poszycia mebli dostarczonych do renowacji. Dlatego ściągamy stare tkaniny, pokrowce z mebla a następnie odwracamy na lewą stronę. Kolejnym krokiem jest rozpoznanie kolejności wszycia poszczególnych elementów, a następnie wykonania szeregu znaczników, które pomogą nam pozszywać z powrotem wszystkie elementy. W miejscach zmarszczeń skóry, wykonujemy większą ilość znaczników co ok. 5 cm, natomiast w pozostałej części co 10 cm, każdy nich powinien zostać ponumerowany. Ta czynność pozwoli na odpowiednie ich późniejsze zszycie. Dodatkowo oznaczmy to miejsce strzałkami, aby wiedzieć na jakim odcinku powinno powstać to marszczenie. Wszelkie odciągi, które są doszyte do naszego pokrowca powinny zostać zaznaczone i numerowane.

Prace rozbiórkowe wykonujemy w odwrotnej kolejności niż pokrowce zostały pozszywane. Po wykonaniu znaczników, możemy porozcinać wszystkie pozszywane elementy, układając je obok siebie. Znaczniki wykonujemy za pomocą markerów, które powinny być dobrze widoczne. Jeśli skóra jest ciemnego koloru użyjmy marker koloru białego aby był lepiej widoczny na ciemnej stronie naszej skóry.

skóry meblowe
Oznaczenia na starej skórze – renowacja skóry
meble ze skóry
Oznaczenia odciągów – renowacja skóry

Etap 2

Kolejny etap to sprawdzenie i przygotowanie skóry do obrysów. Ten etap pracy jet bardzo ważny, dlatego powinniśmy wykonać go bardzo staranie, zapobiegnie on niemiłym niespodzianką po zszyciu wszystkich części. W pierwszej kolejności sprawdzamy lico naszej skóry szukając w nim: dziur, uszkodzeń, zadrapań, skaz lub blizn po numeracji, które eliminują te fragmenty skóry do tapicerowania. Zaznaczamy miejsca wad po lewej stronie błamu, wykonując obrys tych miejsc. Jeśli uszkodzenia lub wady znajdują się bezpośrednio przy krawędzi najlepiej będzie je zwyczajnie odciąć nożyczkami. Po dokładnym sprawdzeniu lica obracamy skórę na drugą stronę i również tam szukamy ewentualnych wad. Czasami zdarza się tak że właśnie na tej stronie możemy spotkać nacięcia czy przeszlifowania błamu, które nie są widoczne na przedniej powierzchni, te miejsca koniecznie zaznaczamy aby pominąć je podczas rozrysowania wzorów.

skóra  tapicerska
Oznaczenia wszystkich błędów na lewej stronie
meble skórzane
Sprawdzanie jakości w miejscach pachwin

Etap 3

Etap ten polega na jak najbardziej ekonomicznym, najlepszym rozmieszczeniu wcześniej rozdzielonych elementów naszego starego pokrowca na błamie aby pozostało jak najmniej odpadów. Niestety większość części naszego pokrowca zostało zniekształconych poprzez wieloletnie użytkowanie lub wszywania ze zmarszczeniem, dlatego takie elementy powinniśmy w odpowiedni sposób rozciągnąć do pierwotnego kształtu, tak aby wzór nie wracał do poprzedniej postaci mocujemy go przy samej krawędzi bardzo małymi gwoździami jak najlepiej odwzorowujemy oryginalny kształt. Następnie wykonujemy obrys naszej części i oczywiście przerysowujemy nasze pierwotne znaczniki wraz z numeracją. Wykonaj tę czynność wykonać na dużym stole roboczym, który został zabezpieczony przed zniszczeniem lub powinno się to wykonywać na takim stole, który pozwala na wbijanie do niego gwoździ i nie zostanie uszkodzony. Po zarysowaniu kształtami całej powierzchni wycinamy wszystkie obrysy i układamy na swoich odwzorowaniach.

błam skóry
Rozrysowane elementy na nowej skórze

Etap 4

Aby skórze dodać puszystości musimy ją połączyć z owatą, najlepiej “150” lub “200”. Grubość owaty uzależniona jest od miejsca jej wszycia czyli na siedziskach wszywamy grubszą a na poręczach i oparciu cieńszą. Rozwijamy owatę na stole roboczym i nakładamy na niego nasze co dopiero wycięte skóry i wycinamy odpowiednie kształty. Po wycięciu wszystkich elementów zszywamy oba materiały ze sobą, przenosząc nasze znaczniki na owatę. Samo wszywanie wykonuj na owerloku, natomiast czasami tak jak na załączonych zdj. musimy ją wszyć na stębnówce, jest to spowodowane tym iż przy skórach nubukowych owerlok może nam zostawić na licu ślady po ząbkach transportu.

maszyna do szycia skór
Wszywanie owaty

Etap 5

Zszywamy wszystkie elementy ze sobą. Pamiętajmy o tym aby wykonać to w odpowiedniej kolejności czyli w odwrotnej niż dokonywaliśmy rozdzielenia poszczególnych elementów. Na tym etapie marszczymy skórę w miejscach gdzie zostało to zaznaczone wszywając gumkę. Zalecana długość skoku maszyny to 5 mm. Po zszyciu elementów skórzanych wszywamy odciągi.

maszyna tapicerska
Zszywanie wszystkich elementów
szycie skór
Wszycie gumek w miejscu marszczeń

Etap 6

Ostatnim etapem renowacji jest dodatkowe sprawdzenie wszystkich szwów, przed założeniem pokrowca na mebel. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca połączeń kilku warstw, ponieważ są to miejsca w których najczęściej dochodzi do popełnienia błędu podczas zszywania. Ostatnim etapem jest nałożenie pokrowca i jego zamocowanie na formie. Po założeniu pokrowca jeszcze raz dodatkowo sprawdzamy jakość wykonania i likwidujemy wszystkie ewentualnie wystające nitki, które pozostały po zszywaniu. Czyścimy i pakujemy odnowiony mebel i magazynujemy.

meble ze skóry
Przed renowacją
fotel ze skóry
Po renowacji

Rodzaje ozdobnego szycia

Zszyta skóra wygląda bardzo atrakcyjnie, natomiast istnieją pewne techniki, które dodatkowo wzmacniają efekt wizualny miejsc zszycia. Mam na myśli stębnowanie skóry. Wykonujemy dwa rodzaje stębnowania pojedyncze i podwójne. Stębnowanie pojedyncze, naddatki powinny znajdować się na stronie, gdzie będzie wykonywane ozdobne stębnowanie, zazwyczaj jest to bodno. Przy wykonywaniu stębnowania podwójnego naddatki układamy po obu stronach szycia i dodatkowo pod spód podkładamy pasek mocnej tkaniny o szerokości ok 4 cm, tak aby podczas wykonywania stębnowania została przyszyta od spodu do skóry. Dzięki temu podczas użytkowania cała siła napięcia jest przenoszona na stębnowanie a tym samym zabezpiecza ścieg łączący skóry. Aby podkreślić efekt stębnowania można użyć do niego długiego skoku np. 9mm i dodatkowo np. przeszyć kontrastowym kolorem.

ściegi tapicerskie
Stębnowanie podwójne
szycie skór
Stębnowanie pojedyncze

W mniejszych pracowniach zazwyczaj korzystamy z stębnówki jednoigłowej z potrójnym transportem, do której możemy dokupić różne warianty stopek. Do rozszywania mamy specjalną stopkę, która pomaga w równym prowadzeniu i rozszywaniu, w dużych fabrykach korzysta się z dwuigłówki, która skraca czas pracy jak i jakościowy.

Kolejnym elementem zdobiącym meble tapicerowane w szczególności skóry to wykonanie kedry. W zależności jaki efekt końcowy chcemy uzyskać możemy jako nasz wypełniacz użyć plecionkę, tworzywo sztuczne, węża, żyłkę lub owatę. Ponieważ skóra naturalna ma ograniczoną długość, ważne jest jej połączenie a dokładnie wycięte fragmenty skóry o szerokości 4 cm.

Ciekawostki renowatora

szycie skór
Stopka do stębnowania
ścieg tapicerski
Rodzaje wszywania owaty: A – owerlok, B – maszynowy
szycie tapicerki
Łączenie skóry po skosie do kedry
maszyna do szycia skór
Wszywanie owaty do kedry

Informacja dla klienta

Skóra to produkt naturalny w związku z tym posiada szereg cech indywidualnych takie jak drobne rysy, blizny, zgrubienia, przetarcia, żyłki, plamki. Nie są powodem reklamacji, raczej podkreślają unikatowy charakter mebla.

Jeśli zamawiamy mebel w skórze naturalnej musimy widzieć że może mieć również minimalne różnice w odcieniach.

Przed zakupem warto zobaczyć nie tylko próbnik skóry, gdzie zazwyczaj mamy mniejsze kawałki, ale cały duży błam.

renowacja skóry
Do realizacji wykorzystałem skórę OLD ENGLAND firmy Europell

Zobacz jak odnowiłem zestaw 100 letnich mebli

UDOSTĘPNIJ:

2 komentarze do “Renowacja skóry”

    1. Awatar użytkownika
      AK DESIGN Aleksander Kądziela

      Dzień dobry
      Istotny jest gatunek skóry, stosowanie się do zasad pielęgnacji i konserwacji. Wszystkich informacji powinien udzielić rzemieślnik, który mebel odnawia. Może Pani poprosić o specyfikację skóry oraz instrukcję jak i czym konserwować daną skórę.Rękojmia obowiązuje dwa lata (gwarancja nie jest wymagana)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Site theme: Astra PRO, project XZT.PL
0
    0
    Koszyk
    Pusty koszykWróć do sklepu
    Scroll to Top