fbpx

Wizyta w zakładach TON oraz w muzeum miejskim w Bystřice pod Hostýnem na Morawach

Czyli dwa ciekawe miejsca meblarskie w jednym mieście. W 2019 w marcu wybraliśmy się do sąsiadów. Godzinę drogi samochodem od pracowni AK DESIGN mieści się kultowa fabryka TON.

Zacznę od muzeum ponieważ jest dostępne dla każdego, fabryka niestety nie.

Muzeum mieści się w zamku w Bystřice pod Hostýnem. Wizyta w muzeum to gratka dla każdego fana meblarstwa. Mieści się tam bowiem stała ekspozycja mebli z giętego drewna marek Thonet, Kohn, Fischel i Mundus i przedstawia przegląd produkcji mebli z giętego drewna od drugiej połowy XIX wieku do pierwszej połowy XX wieku. Jest to wybór najciekawszych mebli z kolekcji firmy TON. Można zobaczyć krzesła wykonane w miejscu narodzin Michaela Thoneta w Boppard w Niemczech, meble wykonane w Bystřicach pod Hostýnem oraz w konkurencyjnych firmach Kohn w Vsetín, Fischel w Mimon i Mundus w Brnie.Zámek Bystřice pod Hostýnem
Pod Platany 2
768 61 Bystřice pod Hostýnem

Tel: +420 573 501 966, 573 501 901
www: www.bystriceph.cz


Wizyta w Willi Thoneta

Fabryka nie jest ogólnodostępna, tym bardziej ucieszyło mnie zaproszenie. Nieopodal fabryki mieści się Willa Thoneta funkcjonuje w niej flagowy sklep TON otwarty dla każdego, więc warto tam pojechać. Willę Thonet zbudowano w 1873.

Ekspozycja mebli czynna codziennie od 9.00-18.00, w soboty do 12.00.Willa Thonet
Přerovská 301
Bystřice pod Hostýnem


Wizyta w zakładach TON


Fabrykę mebli giętych założył w 1861 Michael Thonet. Bystrice wybrał z powodu licznych lasów bukowych. Metoda pracy jest niezmieniona od czasów Thoneta, to ciężka praca fizyczna. W zakładach TON spędziłem cały dzień, to za krótko, liczę na powrót.

Na codzień rezyduję, szkolę i prowadzę audyty w największych fabrykach mebli tapicerowanych w Polsce. Jednak wizyta w TON była czymś wyjątkowym, czułem się jak dziecko w sklepie z zabawkami. Mogłem na żywo obserwować pracę dużej historycznej fabryki mebli giętych. Wrażenie robi olbrzymi magazyn drewna, ale przede wszystkim gięcie elementów krzeseł oraz kolejne etapy produkcji.Moje ulubione krzesło, i tu nie będę oryginalny, to najpopularniejsze krzesło kawiarniane, kultowy numer 14.

Powstało w 1859 roku, do tej pory sprzedano ponad 80 milionów egzemplarzy. Siedział na nim między innymi Lenin, Picasso, Einstein.

Doświadczeni pracownicy fabryki potrafią krzesło nr 14 złożyć w półtorej minuty.

Jakby wyglądał "Cabaret" Boba Fosse bez krzeseł Thonet?

fot. materiały prasowe TON, Zamek w Bystřicach pod Hostýnem, Aleksander Kądziela


Kontakt

WhatsApp +48 693 075 857

rzeczoznawcamebli@gmail.com

Grafik wydarzeń

Patronat Honorowy

Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów

Nasze warsztaty są objęte patronatem Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów.

Orły Edukacji

ORŁY Edukacji

Uzyskaliśmy 10/10 punktów!
Dziękujemy za zaufanie!

AK Design

Meble to nasza pasja, dlatego dzielimy się wiedzą, podczas szkoleń indywidualnych, warsztatów grupowych, prelekcji i wykładów.

U nas zdobędziesz umiejętności z zakresu tapicerstwa i renowacji mebli.